Charakterystyka energetyczna budynku
Czym jest charakterystyka energetyczna budynku?
Charakterystyka energetyczna budynku to informacje, dzięki którym możliwe jest obliczenie zapotrzebowania budynku na energię oraz oszacowanie kosztów związanych z ogrzewaniem, klimatyzacją, wentylacją, oświetleniem a także przygotowaniem ciepłej wody. Świadectwo charakterystyki energetycznej budynku to dokument urzędowy, nazywany również certyfikatem bądź paszportem energetycznym.
Bardzo ważne jest to, aby zdawać sobie sprawę z faktu, iż w świetle prawa istnieją dwa określenia związane z charakterystyką energetyczną budynków: charakterystyka energetyczna oraz świadectwo charakterystyki energetycznej. Mimo iż pojęcia te nie różnią się znaczenie nazewnictwem, do systemu prawnego wprowadzono je w innym celu. Rozróżnienie tych dwóch dokumentów pozwoli na podjęcie odpowiednich działań w celu sporządzenia charakterystyki energetycznej, na podstawie której będzie można uzyskać certyfikat energetyczny budynku od osoby, która posiada odpowiednie uprawnienia.
Certyfikator najpierw przeprowadzi audyt oraz wyliczy konkretne parametry a następnie sporządzi stosowny dokument.
Do przygotowania charakterystyki energetycznej budynku stosuje się metodę obliczeniową lub zużyciową. Ta pierwsza, bazująca na typowym sposobie użytkowania budynku, teoretycznie jest dokładniejsza ze względu na to, iż uwzględnia uwarunkowania zewnętrzne oraz indywidualne zachowania mieszkańców. Stosując natomiast metodę drugą, bierze się pod uwagę faktyczne zużycie ilości energii.
Kogo obejmuje obowiązek posiadania świadectwa charakterystyki energetycznej budynku?
Certyfikat energetyczny domu bądź budynku dotyczy większości nieruchomości wybudowanych lub modernizowanych po 2009 roku i wystawiany jest na okres 10 lat, ale należy pamiętać o tym, że w przypadku, gdy jakiekolwiek poprawki doprowadzą do zmiany charakterystyki energetycznej budynku, traci on ważność i certyfiktator musi wystawić nowy.
Istotna jest również informacja, że prawdopodobnie wiosną 2023 roku świadectwa charakterystyki energetycznej będą obowiązkowe także dla nieruchomości wybudowanych przed rokiem 2009.
Świadectwo charakterystyki energetycznej budynku jest obowiązkowe w następujących przypadkach:
-
gdy budynek jest zbywany na podstawie umowy sprzedaży,
-
gdy budynek jest zbywany na podstawie umowy sprzedaży spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu,
-
jezeli budynek będzie wynajmowany.
Świadectwo charakterystyki energetycznej budynku – zmiany prawa 2023
Zmienione przepisy zobowiązują wszystkich inwestorów do tego, aby do zawiadomienia o zakończeniu budowy bądź wniosku o udzielenie pozwolenia na użytkowanie, dołączyli świadectwa charakterystyki energetycznej budynków. Dotyczy to zarówno deweloperów jak i osób prywatnych.
Kolejna zmiana wprowadza obowiązek względem kontroli zarówno systemów ogrzewania jak i klimatyzacji (również tych o mocy ponad 70 kW). Świadectwa charakterystyki energetycznej oraz protokoły z kontroli systemów ogrzewania lub systemów klimatyzacji będzie można uzyskać również w formie elektronicznej. Świadectwo charakterystyki energetycznej będzie przekazywane podczas sporządzania aktu notarialnego oraz zawarcia umowy najmu.
Jeżeli osoba posiadająca uprawniania do sporządzania świadectw charakterystyki energetycznej, utraci je po raz drugi lub przekaże dokument wykonany poza systemem centralnego rejestru, pozbawi ja to możliwości wznowienia wpisu do wykazu osób uprawnionych oraz zostanie na nią nałożona kara grzywny.