Zaparowane okna w domu
Zaparowane okna w domu bardzo często jest mylone z rozszczelnieniem okien oraz przyczynami technicznymi lub błędem w montażu. Najczęściej powodem tego zjawiska są bardzo proste i związane z procesami, które zachodzą w naturze. W artykule dowiesz się, jakie są przyczyny zaparowanych okien, co zrobić w takiej sytuacji i skutecznie pozbyć się tego problemu.
Przyczyny parowania okien
Przyczyn parowania okien jest wiele, lecz najczęściej do takiego zjawiska dochodzi podczas okresu zimowego, kiedy temperatura na zewnątrz spada poniżej 0 stopni. Zjawisko to zachodzi ze względu na różnice pomiędzy temperaturą panującą wewnątrz a środowiskiem zewnętrznym. W takiej sytuacji nawet najmniejsza ilość cieczy osiadającej na szybie zamienia się w parę oraz skrapla. Kolejną przyczyną takowego zjawiska jest sytuacja, kiedy w pomieszczeniu panuje wysoki poziom zawilgocenia. Parowanie można zaobserwować w momencie gotowania w niedalekiej odległości od zamkniętego okna, a także w momencie suszenia prania w zamkniętym pomieszczeniu. Zaparowane okna w domu najczęściej są spowodowane brakiem odpowiedniej wentylacji pomieszczenia, zbyt wysoką wilgotnością w pomieszczeniu oraz różnicą temperatur panujących pomiędzy wnętrzem pomieszczenia a temperaturą zewnętrzną. Są to główne powody występowania zjawiska zaparowanych szyb w domu lub mieszkaniu.
Zaparowane okna w domu – jak temu zapobiec?
Zazwyczaj zaparowane okna w domu nie oznaczają poważnego problemu. Warto zastosować się do kilku prostych rad jak tego uniknąć oraz co zrobić w takiej sytuacji. We wnętrzu pomieszczenia powinny panować odpowiednie warunki. Zaliczamy do nich stałą temperaturę w pomieszczeniu, niską wilgotność, odpowiednia cyrkulacja powietrza, włączenie okapu kuchennego podczas gotowania oraz grzejniki umieszczone bezpośrednio pod oknami.
Bardzo istotnym elementem wśród wymienionych jest zapewnienie odpowiedniego przepływu świeżego powietrza we wnętrzach. Zarówno podczas okresu zimowego, jak i podczas okresu letniego, należy zapewnić cyrkulacje powietrza. Na pomoc z tym problemem przychodzi mikrowentylacja. Skrzydła okien uchylno-rozwiernych posiadają narożnik i zaczep mikro dzięki, któremu rozwiążemy problem parowania okien.
Co zrobić, żeby okna nie parowały?
W walce z wilgocią pomogą nam również różnego rodzaju osuszacze powietrza, zwane także pochłaniaczami wilgoci. Są to urządzenia, które dzięki specjalnym filtrom zatrzymują powstały nadmiar wilgoci. Powodują one również uzyskanie odpowiedniego poziomu wilgotności powietrza w naszym pomieszczeniu. Zazwyczaj optymalnym poziomem wilgotności jest około 40%. Osuszacze wyposażone są w zbiorniki, w których gromadzony jest nadmiar wody.
Skraplanie i zacieki między szybami
Zaparowane okna w domu to zjawisko bardzo powszechne zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz. Uwarunkowane jest naturalnymi zjawiskami fizycznymi, jakie zachodzą. Sposoby przedstawione pomogą nam wyeliminować efekty zawilgocenia. Pomimo tego może wystąpić taka sytuacja, która powinna wzbudzić nasz niepokój. Mowa tutaj o sytuacji, kiedy paruje okno wewnątrz pakietu szybowego. Powodem takiej sytuacji jest rozszczelnienie okna, w takiej sytuacji zalecana jest wymiana okna. Jeśli nie wiesz, jak postąpić w zaistniałej sytuacji polecamy skontaktować się ze specjalistą, który doradzi i pomoże z problemem. Firma Res-Dom specjalizuje się w sprzedaży okien i drzwi i montażu stolarki otworowej. Zachęcamy do kontaktu oraz zapoznania się z naszą ofertą.