Zimowy i Letni Tryb w Oknach

Zimowy i Letni Tryb w Oknach

zimowy i letni tryb okien

Okna w naszych domach pełnią ważną rolę nie tylko pod względem estetycznym, ale także funkcjonalnym. Wielu z nas jednak nie zdaje sobie sprawy z istnienia dwóch podstawowych trybów, jakie oferują – zimowego i letniego. Te tryby mogą znacznie wpłynąć na komfort termiczny w naszych domach, a jednocześnie pomóc w oszczędzaniu energii. W dzisiejszym artykule przyjrzymy się bliżej, czym są tryby zimowy i letni w oknach oraz jak możemy je efektywnie wykorzystać.

Zimowy tryb w oknie

Zimą jednym z kluczowych wyzwań jest utrzymanie ciepła w domu. Właśnie wtedy zimowy tryb w oknach może okazać się niezastąpiony. Ten tryb charakteryzuje się zazwyczaj zwiększoną izolacyjnością, która pozwala zatrzymać ciepło w pomieszczeniu. Jak więc aktywować zimowy tryb w oknie?

Jak zmienić tryb w oknie

W oknach występują różne rodzaje zaczepów, znane również jako grzybki, czopy lub trzpienie ryglujące, które przybierają różne formy w zależności od producenta okuć. Zazwyczaj są to elementy o kształcie okrągłym lub sześciokątnym, z oznaczeniem w postaci kreski lub kropki. Ustawienie tych oznaczeń jest kluczowe dla określenia trybu pracy okna. Jeśli kreska jest ustawiona równolegle do podłoża lub kropka znajduje się blisko uszczelki, mówimy o trybie zimowym. Natomiast obrót okucia o 180º wskazuje, że okno jest w trybie letnim.

W przypadku innych okuć, na grzybku mogą być zaznaczone kółka o różnej średnicy. Jeśli umieścimy grzybek w taki sposób, że największe kółka znajdują się od strony uszczelki, oznacza to, że okno pracuje w trybie letnim. Po obróceniu grzybka o 180º, gdy najmniejsze kółka są skierowane w stronę uszczelki, okno przechodzi w tryb zimowy. Aby ustawić tryb standardowy, wystarczy dokonać obrotu o 90º. To prosta czynność, która może znacząco wpłynąć na obniżenie kosztów ogrzewania i stworzenie przyjemnego, ciepłego otoczenia w domu.

Okno w trybie letnim

okno-w-trybie-zimowym-i-letnimKiedy nadchodzi gorące lato, chcemy cieszyć się świeżym powietrzem, ale jednocześnie unikać przegrzewania pomieszczeń. W tym celu warto skorzystać z letniego trybu w oknach. Ten tryb z reguły charakteryzuje się większym otwarciem skrzydeł okiennych, co sprzyja lepszemu przepływowi powietrza.

Aby przełączyć okno w tryb letni, ponownie należy obrócić uchwyt, tym razem w przeciwnym kierunku do zimowego trybu. Dzięki temu otworzymy okno w sposób umożliwiający skuteczną wentylację, utrzymując jednocześnie odpowiednią temperaturę wewnątrz pomieszczenia.

Jak efektywnie wykorzystać obie funkcje okien?

Aby w pełni skorzystać z zalet trybu zimowego i letniego w oknach, warto przemyślane podejście. W okresie zimowym pamiętajmy o regularnym sprawdzaniu szczelności okien i ewentualnym stosowaniu dodatkowych środków termoizolacyjnych. Natomiast latem, korzystając z letniego trybu, starajmy się wentylować pomieszczenia w najchłodniejszych godzinach dnia.

Regulacja okien zima-lato

Podsumowując, zimowy i letni tryb w oknach to proste rozwiązania, które mogą zrobić dużą różnicę w komforcie życia w naszym domu. Odpowiednie korzystanie z tych funkcji pozwala nie tylko na oszczędność energii, ale również na stworzenie optymalnych warunków wewnętrznych przez cały rok. Dlatego warto poznać możliwości swoich okien i dostosować je do aktualnych warunków atmosferycznych przeprowadzając regulację okna.

Jeżeli nie wiesz jak wyregulować okna a dokonywałeś ich zakupu w jednym z naszych salonów firmowych zapraszamy do KONTAKTU.