Ciepły montaż okien
Ciepły montaż okien to nowoczesna metoda instalacji stolarki okiennej, cechująca się licznych zaletami i eliminująca pewne wady klasycznego montażu. Odpowiednie techniki i materiały gwarantują, że ciepły montaż minimalizuje mostki termiczne, co skutecznie poprawia izolację cieplną oraz ogranicza straty energii. W porównaniu do tradycyjnego montażu ta innowacyjna technologia podnosi standard energetyczny budynków i obniża koszty eksploatacji, co ma korzystny wpływ na środowisko. Zachęcam do przeczytania artykułu, aby poznać więcej szczegółów na temat ciepłego montażu okien!
Czym jest ciepły montaż okien ?
Wielu inwestorów, decydując się na zakup energooszczędnej stolarki okiennej, często pomija istotę właściwego ciepłego montażu, który jest kluczowy dla efektywnego utrzymania parametrów termoizolacyjnych. Rozpoczynając od podstaw, warto wyjaśnić, czym dokładnie jest ciepły montaż. Tradycyjny montaż, z którym mieliśmy do czynienia do niedawna, a który obecnie staje się przestarzały, to montaż na pianę. Jest to metoda, która nie jest odpowiednia dla żadnego rodzaju okien, zwłaszcza tych o wysokiej efektywności energetycznej. Okna energooszczędne zachowają swoją efektywność tylko na papierze, jeśli nie zostaną właściwie zamontowane, zgodnie z zasadami ciepłego montażu.
Proces ciepłego montażu
Proces montażu polega na prawidłowym osadzeniu okien oraz wykonaniu jego uszczelnienia, które zagwarantuje szczelne oraz trwałe przytwierdzenie okna do muru. Odpowiednio zamontowane okno zminimalizuje utraty ciepła oraz unikniecie powstawaniu mostków termicznych. Ciepły montaż okien pozwoli nam uniknąć strat energii oraz zmniejszyć koszty ogrzewania.
Przedstawiamy kilka kroków przygotowania otworów okiennych pod ciepły montaż okien i jego wykonanie:
- Otwór okienny jest przygotowywany nieco większy niż sama ramka okienna, aby umożliwić odpowiednią dylatację. Następnie krawędzie otworu są równane i dokładnie oczyszczane.
- Ściany otworu okiennego są gruntowane.
- Na obie strony ramy okiennej nakłada się taśmę paroprzepuszczalną (na zewnątrz).
- Okno jest montowane w otworze za pomocą dybli i kotew, dbając o prawidłowe ustawienie.
- Taśma paroprzepuszczalna (na zewnątrz) jest przyklejana do ściany budynku.
- Przestrzenie między murem a ościeżnicą wypełnia się pianką montażową.
- Do wewnętrznej strony muru nakłada się taśmę paroizolacyjną.
- Nadmiar pianki oraz taśmy są usuwane, a otwór jest zabezpieczany przed dalszymi pracami wykończeniowymi.
Zalety i wady ciepłego montażu okien
Kluczową z zalet ciepłego montażu jest na pewno oszczędność pod względem kosztów ogrzewania budynku, dzięki redukcji strat cieplnych. Nowoczesna technika instalacji i montażu okien pozwala uniknąć z pewnością powstawanie mostków termicznych, które prowadzą bardzo często do zawilgoceń oraz pleśni. Dodatkowo taki montaż to gwarancja dobrej izolacji akustycznej w pomieszczeniu, a także zapewnia komfort termiczny dzięki utrzymaniu stabilniej temperatury.
Pomimo licznych korzyści istnieją również wady wynikające z wyższych kosztów takiego montażu w porównaniu z tradycyjnym montażu okien. Zastosowanie odpowiednich materiałów oraz systemów podnosi cenę montażu. Dodatkowo ciepły montaż okien jest trudny i czasochłonny, co powoduje wydłużenie czasu pracy specjalistów od montażu.
Ciepłe parapety
Parapety nazywane „ciepłymi” to zazwyczaj profile podokienne wykonane z twardych materiałów izolacyjnych, takich jak ekstrudowany polistyren XPS lub twardy styropian EPS. Te profile są produkowane na zamówienie, co umożliwia ich dopasowanie do konkretnego systemu okien aluminiowych, PCV oraz drewnianych. Ciepłe parapety eliminują problem przeciągu oraz przenikania wody miedzy oknem a parapetem oraz likwidują powstawanie mostków termicznych. Zapewniają także doskonałe podparcie dla osadzonych parapetów wewnętrznych jak i zewnętrznych.
Zapraszamy do zapoznania się z galerią z naszych realizacji oraz do kontaktu. Z chęcią odpowiemy na Państwa oraz fachowo doradzimy i wybierzemy odpowiedni produkt do Waszych potrzeb.